Masaż leczniczy, Drenaż limfatyczny

Masaż

Masaż – jest to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek.

Masażem nazywamy zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.

Wskazaniami do masażu mogą być cele lecznicze, relaksacyjne lub przygotowanie mięśni do wysiłku.

Masaż limfatyczny (drenaż limfatyczny)

Drenaż limfatyczny częściej nazywany również jako masaż limfatyczny jest jednym z działań fizjoterapeutycznych w zakresie masażu leczniczego. Za pomocą rąk terapeuty lub innych urządzeń do tego celu stworzonych, usprawniane jest krążenie limfy. Tym sposobem zapobiega się chorobom wynikającym z obrzęków zastoinowych, zapalnych, onkotycznych i chłonnych. Tempo masażu jest bardzo wolne (ok. 10-15 ruchów na minutę), a wykorzystywane techniki wykonywane są płynnie i delikatnie. Zabiegi mogą odbywać się codziennie, a w niektórych przypadkach nawet do kilku razy dziennie.

Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza.

Drenażu limfatycznego używa się z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zabieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym przy mastektomii, kwadrantektomii lub obrzęku limfatycznym. Drenaż limfatyczny może być wykonywany manualnie poprzez wykwalifikowanego masażystę bądź fizjoterapeutę. Inną formą masażu limfatycznego jest użycie specjalnych aparatów do masażu. Można też użyć specjalnego rodzaju plastrowania - kinesiotapingu.

Zobacz więcej z kategorii: metody